Kaplumbağalar Ne Kadar Yaşar? – Kaplumbağa Ömrü

Kaplumbağalar ne kadar yaşar? sorusu sıklıkla gündeme gelen ve birçok evcil hayvan sahibinin merak ettiği sorulardan birisidir. Genel olarak birçok insan kaplumbağaların diğer birçok evcil hayvan türüne göre daha uzun yaşadığını bilmektedir. Bazı kaplumbağa türlerinin ortalama yaşam süreleri 100 yılın üzerindedir. Özellikle evcil hayvan olarak beslenen su kaplumbağalarının ise birçok yaygın türü 40’lı yaşlara kadar yaşamaktadır. Konumuz evcil kaplumbağalar ve evcil kaplumbağaların yaşam sürelerini etkileyen oldukça fazla faktör vardır. Genel olarak kaplumbağanın türü, bakım ve besleme koşulları ile diğer çevresel etkenler bu süreyi etkilemektedir.

Aslına bakarsanız çoğu evcil kaplumbağa, eğer yaşamlarının ilk birkaç yılını sağlıklı bir şekilde atlatırlarsa uzun bir süre yaşamaya devam edecektir.

Kaplumbağalar Ne Kadar Yaşar?

Bir kaplumbağanın ömrü öncelikli olarak türü ile alakalıdır. Bu nedenle öncelikli olarak kaplumbağanızın türünü belirlemeniz gerekmektedir. Ülkemizde ve dünyada en yaygın olarak beslenen evcil kaplumbağa türü kırmızı kulaklı su kaplumbağasıdır. Bu türün uygun ve doğru şekilde bakılması durumunda 30’lu yaşlarına kadar hayatta kalmaları mümkündür. Genel olarak kaplumbağalar kolaylıkla 50’li yaşlarını, hatta 80’li yaşlarını geçebilirler. Bu da kaplumbağanızın sizden daha uzun yaşamasının oldukça muhtemel olduğu anlamına gelir.

Kaplumbağa TürüOrtalama Yaşam Süresi
Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası25 ila 35 yıl
Doğu Kutu Kaplumbağası50+ yıl
Mississippi Harita Kaplumbağası15 ila 25 yıl
Orta Asya Kara Kaplumbağası40+ yıl
Mahmuzlu Akdeniz Kaplumbağası100 yıl veya daha fazla
Boyalı Kaplumbağa25 ila 30 yıl
Hermann Kaplumbağası70 ila 100 yıl
Dikenli Yumuşak Kabuklu Kaplumbağa40 ila 50 yıl
Leopar Kaplumbağa100 yıl veya daha fazla
Sulcata Kaplumbağası30 ila 50 yıl
Kırmızı Ayaklı Kaplumbağa25 ila 50 yıl
Timsah Kaplumbağası20 ila 70 yıl
Ortalama Kaplumbağa Yaşam Süreleri

Özellikle daha büyük kaplumbağa türleri son derece uzun ömürlü olabilmektedir. Evcil hayvan olarak genellikle daha küçük boyutlu kaplumbağa türleri karşımıza çıkıyor olsa da doğada çok daha büyük türler vardır ve bunların yaşam süreleri çok daha fazla olabilmektedir. 200 yıl ve daha fazla yaşayan kaplumbağalara ait birçok kayıt vardır. Hindistan’da bir hayvanat bahçesinde yaşayan dev aldabra kaplumbağası türündeki Adwaita isimli bir kaplumbağa 255 yaşına kadar yaşamıştır. Uzun ömürlü olduğu bilinen diğer kaplumbağalar arasında 175 yaşında ölen dev galapagos kaplumbağası Harriet, 187 yaşında ölen dev seyşeller kaplumbağası Jonathan ve 188 yaşında ölen Tu’i Malila isimli kaplumbağaları saymamız mümkündür. Kaplumbağalar ne kadar yaşar? sorusuna umarım cevap olabilmişizdir.

Kaplumbağalarda cinsel olgunluk tipik olarak kaplumbağanın yaşına değil büyüklüğüne bağlıdır. Başta bakım ve besleme koşulları olmak üzere diğer çevresel faktörler kaplumbağanın büyüklüğünü etkileyecektir. Yaygın bir evcil kaplumbağa olan kırmızı kulaklı su kaplumbağasında erkeğin kabuğu 10 cm ve dişinin kabuğu 15-17 cm’ye ulaşana kadar cinsel olarak olgunlaşmayabilir. Bu da bakım ve besleme koşullarına bağlı olarak 2 ila 7 yıl arasında sürebilmektedir. Genel bir ifade ile kaplumbağalar 10 yaşına gelindiğinde cinsel olarak olgunlaşır. 

Kaplumbağanın Ömrünü Etkileyen Faktörler

Genel bir ifade ile “Kaplumbağalar ne kadar yaşar?” sorusuna cevap verirken bunu etkileyen birçok faktörün olduğunu söylemek gerekir. Tabi ki her canlının ortalama bir yaşam süresi vardır ve bunlar bilimsel olarak belirlenmiştir. Fakat özellikle bakım ve besleme koşulları bu süre üzerinde ciddi anlamda etkilidir.

  • Beslenme : Kaplumbağaların çoğu otoburdur ve marul, kara lahana, hardal ve karahindiba yeşillikleri ile otlara ihtiyaç duyarlar. Ayrıca yeşil fasulye, kabak, balkabağı, havuç, bezelye gibi sebzeler de verilmelidir. Kaplumbağalar meyvelerden de hoşlanırlar ancak bu yalnızca özel bir ikram olarak sunulmalı ve diyetlerinin %5’inden fazla olmamalıdır. Meyve olarak mango, papaya, muz, kavun, çilek ve karpuz tercih edilebilir. Kaplumbağalara ticari olarak temin edilebilen yemler verilebilir. Fakat bunlar kaplumbağalarda böbrek sorunlarına yol açabileceğinden birincil besin maddesi olmamalıdır.
  • Kalsiyum : Evcil hayvan olarak, evlerde veya farklı yerlerde bakılan tüm kaplumbağalar kalsiyum takviyesine ihtiyaç duyarlar. Evcil hayvanınız için en iyi ürünü belirlemek için veteriner hekime danışabilirsiniz.
  • Bakım Koşulları : Kaplumbağalar geniş alanlara ihtiyaç duyarlar. Aslında bu nedenle açık ve büyük ortamlarda bakıldıklarında en ideal koşullar sağlanmış olur. Kara kaplumbağaları yüzemez, dolayısıyla göletlere veya diğer derin sulara erişimleri olmamalıdır. Her gün içmek ve kendilerini ıslatmak için taze, temiz suları olmalıdır. Su ve yarı su kaplumbağaları yüzmek, güneşlenmek ve avlanmak için geniş alanlara ihtiyaç duyar. Zamanlarının çoğunu suda geçirdikleri için barındıkları suyun kalitesi birincil öneme sahiptir. 
  • Sıcaklık : Tüm kaplumbağa türleri, sıklıkla izlenmesi ve gerektiğinde ayarlanması gereken belirli gündüz, gece ve güneşlenme sıcaklıklarına ihtiyaç duyarlar. Sucul türlerin su sıcaklıkları 24-28 derece arasında olmalıdır.
  • Aydınlatma : Ultraviyole aydınlatma, kalsiyum metabolizması için gerekli olduğundan kaplumbağalar da dahil olmak üzere çoğu sürüngenin sağlığı için çok önemlidir. 

Kaplumbağa türünüzü tehdit eden tipik hastalıkları bilmek erken önlem almak açısından önemlidir. Apseler, kabuk enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonları ve parazitler evcil kaplumbağalarda en sık karşılaştığımız problemlerdir. Apseler ve solunum yolu enfeksiyonları genellikle A Vitamini eksikliğine bağlı olarak karşımıza çıkar. Kabuk enfeksiyonları ise genellikle kötü su kalitesinden veya yaralanmadan kaynaklanır.

Sıkça Sorulan Sorular

En uzun yaşayan kaplumbağa kaç yaşında?

Dev kara kaplumbağaları en uzun yaşayan kaplumbağa türleridir. Hindistan’da bir hayvanat bahçesindeki dev aldabra kaplumbağası 255 yıl yaşamıştır.

Kaplumbağalar ne zaman ölür?

Kaplumbağaların yaşam süreleri nispeten uzundur. Evcil olarak bakılan türler genellikle 30 yıl civarında ömre sahipken, bazı türleri 100 yıldan fazla kolaylıkla yaşayabilir.

Tatlı su kaplumbağası kaç yıl yaşar?

Su kaplumbağalarının ömrü bakım ve besleme koşullarına göre değişmek ile beraber ortalama 30 ila 50 yıl arasında değişmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu