Çinçillalar Ne Kadar Yaşar?

Evcil hayvan olarak bir çinçilla almayı düşünenlerin en çok sorduğu sorulardan birisi “Çinçillalar Ne Kadar Yaşar?” sorusudur. Çünkü daha sık bilinen evcil kemirgen türleri arasında yer alan hamster, kobay, ginepig gibi kemirgenlerin çoğunlukla yaşam süreleri birkaç yıl ile sınırlıdır. Fakat bunun aksine çinçillalaların yaşam süreleri nispeten daha uzundur. Sizlere çinçillaların uzun ve dolu bir yaşam sürebileceğini keşfetmek farklı gelebilir.

Çinçilla, Güney Amerika’da yer alan ve dünyanın en uzun sıradağlarından olan And Dağları’na özgü ve oldukça dayanıklı hayvanlardır. Yabani çinçillaların aksine evcilleştirilmiş çinçillalar daha büyük boyutlardadır. Utangaç, sakin ve evde bakılmaya uygun bir türdür. Çinçillalar yuvarlak bir gövdeye, fare benzeri büyük kulaklara, kısa bacaklara ve uzun bir kuyruğa sahiptir. Aynı zamanda çok kalın bir kürk yapısına sahiptir. Yetişkin bir çinçilla ortalama olarak 450 ile 700 gram arasında ağırlığa sahiptir. Dişiler genellikle erkeklerden daha büyüktür.

Çinçillalar Ne Kadar Yaşar?

Doğal yaşam ortamlarında çinçillalar ortalama 6 yıl yaşarken, evcil hayvan olarak bakılan çinçillaların yaşam süreleri 10 ile 15 yıl arasında değişmektedir. İyi bakım ve besleme koşullarında bir çinçilla rahatlıkla 20 yıl kadar yaşayabilir. Kayıt altına alınan en yaşlı çinçilla 29 yaşındaydı. Evcil hayvan olarak bakılan çinçillaların daha uzun ömürlü olmasının muhtemel bazı nedenleri vardır. Doğal ortamda karşılaşabilecekleri yırtıcı hayvanlar gibi etkilerden uzaktır. Aynı zamanda evcil olarak bakılan çinçillalar sağlık problemleri ile karşılaştıklarında rahatlıkla tıbbi bakım alabilirler. Aslında “Çinçillalar Ne Kadar Yaşar?” sorusuna cevap vermiş olduk.

Çoğu çinçilla kedi ve köpeklere benzer şekilde yaşamlarını devam ettirir. Yeni doğan çinçillalar ortalama altı ila sekiz hafta boyunca anneleri tarafından bakılırlar. Sonrasında yavruluk döneminin ardından yaklaşık 8 ay içinde erginliğe ulaşırlar, genç yetişkinlere dönüşürler ve son olarak da yetişkinliğe ulaşırlar. Yaşam aşamalarının her birisinde bakım ve besleme koşulları farklılık gösterebilmektedir. Her aşamada sunulan bakımı en üst düzeye çıkarmak, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlamaya yardımcı olur. “Çinçillalar Ne Kadar Yaşar?” sorusu için kilit noktalardan birisi de budur. Doğru bir bakım ve besleme bu canlıların daha sağlıklı ve uzun bir ömür yaşamasını sağlar.

Çinçillaların Daha Uzun Yaşamasının Sırları

Çinçillaların çok özel bakım ve beslenme ihtiyaçları vardır. Evcil hayvan sahipleri, bu ihtiyaçları karşılayabildiğinde bu canlıların yaşam sürelerini en üst düzeye çıkarabilirler. Çoğu kemirgen gibi çinçillalar da sağlık sorunlarının belirtilerini gizleme konusunda oldukça beceriklidir. Bu nedenle, erken aşamalarda bir sorunu bulup çözmek için çok dikkatli ve bilgi sahibi olunması gerekiyor. Herhangi bir konuda şüphe duyduğunuzda, çinçilla konusunda bilgili bir veteriner hekimin tüylü arkadaşınızı kontrol etmesini sağlamak en doğru seçenektir.

Bazı çinçillalar daha zayıf ve duyarlı yapıdadır. Yani diğerleri kadar sağlıklı veya iyi gelişmemişler. Bunun sonucunda diş hastalıkları, kalp hastalıkları veya mide-bağırsak sorunları gibi sorunlara eğilimli olabilirler. Çoğu zaman bu tarz daha zayıf kalmış ve duyarlı olan canlılar uzun süre hayatta kalamayabilir.

Çinçilla Ömrünü Nasıl Artırırsınız?

Oldukça sevimli canlılar olan çinçillaları mümkün olduğu kadar uzun süre sağlıklı tutmak için yapılabilecek birçok şey var. Eğer sizde bir çinçilla sahibiyseniz ya da çinçilla almayı düşünüyorsanız bu hususlara dikkat etmeniz çinçillanızın sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Çinçilla Beslenmesi

Belki de en önemli faktör çinçillanızın diyeti yani beslenme programıdır. Bu canlılar otoburdur, yani sadece bitkisel kökenli besinler ile beslenmesi uygundur.  Vahşi doğada, çevrelerindeki otlar, yapraklar ve diğer bitki türleri ile beslenirler. Evcil hayvan olarak bakılan çinçillalar ise çoğunlukla onlar için özel olarak üretilmiş olan pelet yemler ile beslenirler. Bunun yanında genellikle çeşitli ikramlarda bu canlılara sunulur. Fakat en doğrusu düşük kalsiyumlu ot samanları ile beslemektir. Bunun için yulaf samanı ve çayır samanı tercih edilebilir.

Yonca otu ikram olarak yalnızca ara sıra verilmelidir. Timothy bazlı çinçilla peletleri ile beslenirseniz, bunların günde bir çorba kaşığından fazla olmayacak şekilde sınırlandırılması gerekir. Elma çubukları çiğneme ikramları olarak verilebilir. Ek ikramlar sunuluyorsa, bunlar çok az miktarda yeşil sebze veya taze meyve olmalıdır. Çinçillalara asla fındık, tohum veya kurutulmuş meyve vermemek gerekir. Çinçilla dişleri yaşamları boyunca büyümeye devam eder. Saman ve ottan oluşan düzenli beslenmeyle ilişkili yüksek lifli kaba yemler, bu dişlerin düzgün bir şekilde yani aşınmış kalmasına yardımcı olur.

Çinçillalarda Egzersiz ve Zenginleştirme

Eğer bir çinçilla besliyorsanız onlar için iyi bir ortam oluşturduğunuzdan ve iyi bir egzersiz yapmalarını sağladığınızdan emin olmak gerekir. Bu canlılar son derece aktif hayvanlardır ve vahşi doğada kendi bölgelerini araştırmak için sürekli yüksek noktalara tırmanırlar. Yani sürekli olarak bir egzersiz halindedirler. Evinizde de bu davranışları sergilemeye devam edecekler. Çinçillanız mobilyalara ve hatta tezgahlarınıza tırmanmaya çalışabilir, bu nedenle güvenli bir oyun alanı oluşturmak önemlidir.

Örnek Çinçilla Kafesleri ve Yaşam Ortamları

Çinçilla ve diğer kemirgen hayvanlar evdeki ahşapları ve elektrik kabloları gibi eşyaları kemirme eğiliminde olabilir. Bu nedenle hem eşyalarınızı hem de çinçillanızı korumak çok önemlidir. Çinçillalar için büyük kafesler ideal olabilmektedir. Çinçilla kafeslerinde bir uyku alanı, saklanacak bir yer, egzersiz tekerleği de olan bir “egzersiz odası” ve saman asmak için raflar bulunmalıdır. Çinçillalar sosyal hayvanlardır, bu nedenle çoğu insan birden fazla çinçilla besler. Birden fazla hayvana sahip olmayı seçerseniz kafes boyutunu artırmayı unutmamak gerekir .Büyük bir kafese ek olarak, çinçillaların egzersiz yapmak, keşfetmek ve zihinsel olarak uyarılmak için her gün kafesin dışında zaman geçirmeye de ihtiyacı vardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Çinçilla evde beslenir mi?

Tabi ki çinçilla ülkemizde bilinmese de dünyada popüler bir evcil hayvandır ve evde rahatlıkla beslenebilir. Önemli olan ona uygun bir yaşam alanı oluşturmak ve beslenmesini doğru şekilde yapmaktır.

Çinçilla ömrü ne kadardır?

Evcil olarak beslenen çinçillaların ortalama yaşam süreleri 10 ile 15 yıl arasında değişmektedir. Doğal ortamlarında ise ortalama yaşam süreleri 6 yıl kadardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu